Diyaloğun 10 Yılı

Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) Arasında Sivil Toplum Diyaloğu, Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) çerçevesinde, Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından sivil toplum kuruluşlarına yönelik geliştirilen ve sivil toplumun AB üyelik sürecine katkısının en üst düzeyde sağlanabilmesini amaçlayan bir hibe programıdır. 2008 yılında uygulaması başlatılan program, aynı zamanda, 10 yılı aşkın mazisiyle sivil toplumun yararına sunulan en köklü AB hibe programlarından biri olma niteliği taşımaktadır. “Diyaloğun 10 Yılı Etkinliği” aracılığıyla artık bir marka haline dönüşen Türkiye ve AB Arasında Sivil Toplum Diyaloğunun bu başarısının, başta sivil toplum kuruluşları ve sivil topluma emek verenler olmak üzere, Türkiye ve AB kamuoylarının birlikte katılımlarıyla kutlanması amaçlanmaktadır. 9 Mart 2021 tarihinde saat 14:00 – 18:15 saatleri arasında düzenlenecek olan “Diyaloğun 10 Yılı Etkinliği”, çevrim içi canlı yayın formatında gerçekleştirilecektir.

Etkinliğin açılış oturumunda Türkiye’den ve AB’den üst düzey katılımcıların yer alacakları “Diyalog Meydanı Paneli” düzenlenecektir. Saat 14:40-15:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek panelde, politika perspektifinden “Türkiye-AB Arasında Sivil Toplum Diyaloğu” (hedefler, kazanımlar, öngörüler vb.) ile programa ilişkin özel anıların ve izlenimlerin ele alınması öngörülmektedir. Panele, konuşmacı olarak aşağıdaki panelistler davet edilmiştir:

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı, Büyükelçi Faruk KAYMAKCI

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus MEYER-LANDRUT

Küresel Toplum Katılımı ve Dayanıklılık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı ve

AB Türkiye Delegasyonu Eski Başkanı (2014) Stefano MANSERVISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve İktisadi Kalkınma Vakfı Brüksel Temsilcisi Haluk NURAY

Panel bölümünün ardından, Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent ÖZCAN tarafından Sivil Toplum Diyaloğu programının tanıtılacağı “Sivil Toplum Diyaloğu Yolculuğu” sunumu gerçekleştirilecektir.

Etkinliğin diğer oturumlarında ise Sivil Toplum Diyaloğu kapsamında 2008’den bu yana farklı temalarda uygulanmış projelerin yararlanıcıları tarafından, ünlü konuklar eşliğinde, “Sivil Toplum Diyaloğu Öyküleri” başlığı altında uygulamaların anlatılacağı dört ayrı panel düzenlenecektir.

Etkinlikte, ayrıca, Sivil Toplum Diyaloğu projelerinden fotoğraf karelerinin yer alacağı bir sanal sergi, Türkiye ve AB orijinli müzikal performanslar, tanıtım filmleri ve karikatür gösterisi de izleyenlerin beğenisine sunulacaktır. Etkinliğe ilişkin duyurular, Sivil Toplum Diyaloğu internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Twitter: DiyalogProjesi

Facebook: ABdiyalogu

Instagram: siviltoplumdiyalogu

You Tube: Sivil Toplum Diyaloğu